مقالات

5 کاربرد اسید نیتریک در طلا سازی و صنعت طلا

کاربرد های اسید نیتریک در طلا سازی و صنعت طلا ،اسید نیتریک یکی از اسید های مهم و کلیدی در صنایع مختلف می باشد که در آنها دارای نقش اساسی است. از این صنایع می توان به صنایعی همچون صنعت ساخت کود های شیمیایی و مصنوعی، ساخت و تولید انواع رنگدانه های رنگ های شیمیایی، ساخت تیزاب ها و اسید های دیگرمورد استفاده، صنایع ساخت مواد شوینده و سفید کننده ی خانگی و صنعتی، صنایع تولید و فرآوری مواد غذایی و خوراکی دارد.
یکی از کاربرد های دیگر اسید نیتریک 57 درصد که کاربررد مهمی به شمار می رود کارایی اسید نیتریک 57 درصد در صنایع استخراج طلا و همچنین طلاکاری است.

در این مقاله قصد داریم به کاربرد های اسید نیتریک در طلا سازی و صنعت طلا و معرفی این صنعت مهم و پر ریسک و پر هزینه بپردازیم و نکات مختلف مربوط به این صنعت از معدن تا کارگاه های طلاسازی را در مقیاس های کلان و بزرگ تا مقیاس های خرد بررسی خواهیم کرد.

 

اسید نیتریک در طلا سازی ؛استخراج طلا از سنگ معدن

نخستین کارایی از اسید نیتریک در طلا سازی و صنعت آن که به آن خواهیم پرداخت به عنوانی می توان بیان کرد که به لحاظ اهمیت و فراوانی رتبه یک کاربرد های اسید نیتریک در طلا سازی را به خود اختصاص می دهد. این کارایی مهم و کلیدی که کارایی پر هزینه ای به لحاظ فرآورده نهایی را دارد.
از کاربرد های کلیدی نیتریک اسید است. در ادامه این بخش به چگونگی این رخداد می پردازیم.

چگونگی عملکرد اسید نیتریک در طلا و استخراج طلا

نحوه عملکرد اسید نیتریک در استخراج طلا از سنگ معدنی

هنگام استخراج طلا از معادن طلا در ابتدا آن به شکل سنگ معدنی طلا موجود است. به این معنا که طلای مورد نظر در بین سنگ های آن معدن به شکل رگه هایی یافت می شود.

 

عموما از چندین کیلو گرم از سنگ های معدنی قطعی طلا چند گرم بیشتر طلا استخراج نمی شود. این بدان معنا است که درصد طلا در بین سنگ معدنی آن بسیار ناچیز است.

این مساله معنی دیگری هم دارد و آن این که هر در استخراج طلا حتی یک صدم گرم از طلا در فرآیند استخراج بسیار حائض اهمیت است.
به همین دلیل و به دلیل ارزش بالای این فلز استخراج آن کار بسیار حساسی به شمار می رود. به همین دلیل روش های مختلف خارج کردن و جدا سازی طلای خالص از سنگ معدنی بسیار روش های دقیقی هستند تا درصد خطا را به صفر مایل کنند.

 

از جمله روش هایی که در فرآیند جداسازی و خالص سازی طلا مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از محلول نیتریک اسید 57 درصد است.
به وسیله این محلول مهم و تماس زماندار و موثر آن با سنگ معدن طلا فرآیند استخراج صورت می گیرد. به این شکل که با استفاده از خاصیت خورندگی بالای نیتریک اسید این موضوع شکل میگیرد.

5 کاربرد اسید نیتریک در طلا سازی و صنعت طلا

خاصیت خورندگی اسید نیتریک در طلا سازی

نیتریک اسید خواص متعدد و کلیدی را دارد. که از جمله مهم ترین آن خواص می توان به خاصیت خورندگی اشاره نمود. این خاصیت به این شکل است که اگر ماده ای از جمله انواع فلزات در مدت معین داخل محلول نیتریک اسید خالص قرار گیرد در مدت زمان مشخص آرام آرام محلول باعث خوردگی می شود و سطح ماده را شروع به از بین بردن و حل کردن در خود می کند. تا جایی که اگر شرایط واکنش مساعد باشد به طور کامل آن ماده را در خود حل میکند.

 

این واکنش باعث می شود تا فلزات ذره ذره در این محلول حل شوند. اما نکته مهم این واکنش این جا است که خاصیت خورندگی اسید نیتریک در طلا بی اثر است.

 

و آن را در خود حل نمی کند. این به این دلیل است که طلا با واکنش پذیری کمی که دارد. و نداشتن خواص عمومی بسیاری از فلزات با نیتریک اسید واکنش نمی دهد. این جزو خواص عمومی طلا است که با بسیاری از مواد واکنش زا واکنش نمی دهد.
این خاصیت مهم و کم نظیر برای طلا و واکنش اسید نیتریک در طلا موجب می شود تا در استخراج طلا از اسید نیتریک استفاده گردد. به این شکل که در صورت قرار گرفتن سنگ معدنی طلا در نیتریک اسید 57 درصد ، با شرایط مطلوب بعد از مدتی سنگ معدن و مواد دیگری که به طلا چسبیده اند را آرام و آهسته از طلا جدا می کند.

 

به این صورت که با آن مواد واکنش داده و آنها را در خود حل می کند. آنقدر این فرآیند ادامه پیدا می کند تا در نهایت ماده ای جز طلا در این محلول باقی نمی ماند. این فرآیند که گاها بسیار پر هزینه و همیشه بسیار با دقت انجام می شود موجب جداسازی طلا از سنگ معدنی و استخراج طلا و خالص سازی آن می گردد.

 

اسید نیتریک در طلا کاری

از سایر کاربرد های اسید نیتریک می توان به کارایی های اسید نیتریک در طلا کاری اشاره نمود که این کار نیز با استفاده از واکنش های شیمیایی و القای الکترو مغناطیسی در محلول انجام می گیرد.

 

کارایی اسید نیتریک در طلا و جداسازی آن از مس و بالا بردن عیار طلا

از جمله کارایی های دیگر اسید نیتریک در طلا با توجه به خواص طلا که در مطالب فوق ذکر شد به جداسازی مس از طلا و بالا بردن عیار طلا اشاره نمود. به این صورت که به نحوی که پیش تر توضیح داده شد با قرار گرفتن طلا در بستر مناسب اسید نیتریک خاصیت خورندگی محلول شامل دیگر مواد می شود.

و خود طلا خالص سازی می شود و در نتیجه خالص سازی عیار طلا بالا می رود و این آخرین کاربرد اسید نیتریک در طلا و صنایع مربوط به آن می باشد

نکته آخری که لازم به ذکر است این است که طلاسازان می توانند نیتریک اسید 57 درصد خودشان را با اطمینان خاطر کامل به صورت ابعاد مختلف مانند اسید نیتریک گالن 25 کیلو گرمی از شرکت صنایع نیتریک ایران تهیه نمایند.

نظرات شما
ثبت نظر

برچسب های مطلب